Çift dilli eğitimin öncülüğünü yapan Bahçeşehir Okulları uyguladığı modelle İngilizce’de ana dil becerisi edindirmeyi hedefliyor.

Türkiye’de çoğu aile çocuklarının iki dili de anadili düzeyinde konuşmasını istiyor. Çocukların yeteneklerinden yola çıkılarak hazırlanan yeni eğitim modelleri sayesinde çift dillilik (bilingualizm) artık okullarda da edinilebiliyor. Türkiye’de çift dilli eğitimin öncülüğünü yapan Bahçeşehir Okulları erken çocukluk eğitiminden başlayarak uyguladığı modelle İngilizce’de ana dil becerisi edindirmeyi hedefliyor.

6 BÜYÜK AVANTAJI VAR
Çift dillilik yabancı dil öğretmeye değil, yeni bir dil edindirmeye yönelik bir eğitim modeli. “Öğretmiyoruz, edindiriyoruz” olarak özetlenen sistemin amacı öğrencilerin hayatın her alanında doğal ortamlarda İngilizce’ye maruz kalmalarını sağlamak. Yoğun akademik çalışmalar ve araştırmalar sonunda hayata geçirilen sistemin hedefi, İngilizce’ye ana dil seviyesinde hâkim olacak bireyler yetiştirmek. Çift dilli eğitimin bilimsel olarak kanıtlanmış 6 önemli avantajına dikkat çekiliyor:
 Çift dilli bireyler her iki dili sözel ve yazılı iletişimde rahatlıkla kullanabilirler.
 Çift dilli olmak zekâ gelişimini olumlu yönde etkiler.
 Matematiksel beceriler geliştirmekte daha başarılıdırlar.
 İkinci dilde gerçeğe en yakın aksana sahiptirler.
 Yeni diller öğrenmeleri daha kolaydır.
 Diğer dillere hoşgörülü yaklaşma, güçlü öz saygı, problem çözme ve güçlüklerle baş edebilme yeteneği gibi olumlu özellikler geliştirmekte daha başarılıdırlar.

ULUSLARARASI DEĞERLENDİRME
Bahçeşehir Okulları’nda uluslararası geçerliliği olan ve bağımsız merkezler tarafından yapılan sınavlarla, öğrencilerin dil edinim gelişimleri takip ediliyor. Uluslararası bağımsız bir kurum tarafından, 2’nci sınıf ile 11’inci sınıf arasındaki tüm öğrencilere yılda 3 kere online sınavlar uygulanıyor.