Ertelemek Hayatı Kaçırmaktır

Duygularımızı erteliyoruz, hayallerimizi, hedeflerimizi aslında hayatımızı erteliyoruz çok sonra varıyoruz farkına. Ertelediğimiz o zamanın şimdiden farkı ne oysa? Bilmiyoruz. Bunun adı ya korku oluyor ya da tembellik. Ertelemek hayatı kaçırmaktır. Pek çoğumuz çevresinden “ah şimdiki aklım olacaktı” cümlesini duyarız. Hayatın ertelenişine en büyük örnektir bu cümle. Kaçırılmış fırsatları ve pişmanlıkları barındırır.

Ertelediğimiz davranışlar genellikle bize sevimsiz gelen işlerdir. Örneğin sevmediğimiz bir dersi çalışmayı, anlamadığımız bir konuyu anlamaya çalışmayı, odamızı toplamayı erteleriz. Ertelediğimiz pek çok davranışımız eninde sonunda yapmamız gereken şeylerdir aslında. Sevmediğimiz o konu sınavda karşımıza çıkacaktır, toplamadığımız oda bizim yaşam alanımızdır. Öyleyse öncelikle erteleme eğiliminde olduğumuz yani bize “sevimsiz” gelen o konuları belirlememiz gerekir. Hayatımıza korku salan bu konuları, yani erteleme eğilimi gösterdiğimiz konuları, günlük iş planımızda ilk sıraya koymamız gerekir. Konunun içeriğine göre küçük zaman dilimlerine bölüp uygulamaya geçmek önemlidir. Ayarladığımız bu zaman dilimlerine göre bir bitiş tarihi belirleyip harekete geçelim. Sonrasında erteleme davranışı göstermediğimiz her davranışımız için kendimize küçük ödüller koyup o işin sevimsizliğinden uzaklaşabiliriz.

Dale Carnegie’ın dediği gibi; “Erteleme bir sorundur; çünkü sizin için ve gelişmeniz için önemli olan işleri ihmal etmek ve geciktirmek, yolunuzu sürekli tıkayan bir engel haline gelir.” Hayatımızı ertelemeyelim.