Konsantrasyonun Başarıya Etkisi

Konsantrasyonun Başarıya Etkisi

Bir hedefe yönelik bilinçli ve yoğun algıya dikkat denir. Bir konuya belli bir süre odaklanmaya ise konsantrasyon denir. Başka bir deyişli, herhangi bir işi yaparken, o işe kendini tamamen verebilme ve bunu iş bitene kadar devam ettirebilme yeteneğidir.

Verimli ders çalışabilmenin ve başarılı olabilmenin en önemli koşulu konsantrasyondur. Hemen hemen hepimizin karşılaştığı ders çalışırken sıkılmak, çalışma esnasında uykunun gelmesi, çalışılan yerleri hatırlayamamak, ilginin ister istemez başka yerlere kayma durumu konsantrasyon problemlerinin başlarında gelir. Bu gibi durumlarda ders çalışma verimliliği de düşer. Örneğin ders çalışmaya hazırız soru çözümü esnasında aklımıza ders haricinde başka bir durumun takılması o an ders çalışıyor gibi görünmemize ama verimsizliğe neden olur. İstemsiz aklımıza takılan bir şarkı, odamız da o ana kadar hiç dikkat etmediğimiz bir renk yada kitap konsantre olamamaya neden olduğundan başarıyı da etkiler.

Odaklanma da iyi olmadığımızı düşünebiliriz. Ama bu doğru değildir. konsantrasyon becerimizi geliştirebileceğimizi unutmamalıyız. Bunun belli aşamaları vardır.

Öncelikle fiziksel faktörlere dikkat edin. Yeterince uyuyun,dengeli beslenin ve düzenli olarak egzersiz yapın. Yaşam tarzınız konsantrasyon yeteneğinizi destekliyor mu yoksa baltalıyor mu gözlemleyin. Az süreli uykular konsantrasyonu olumsuz etkilediği gibi fazla uykuda yine aynı duruma neden olmaktadır. Ağır yemekler sonrasında üstünüzde bir ağırlık olduğu hissine kapılabilirsiniz. bu durum da yine konsantrasyonunuzu olumsuz etkiler.

İkinci olarak çalışma ortamında sizleri rahatsız edecek ve ilginizi dağıtacak türlü şeylerden uzaklaşın. Çalışma odanızın kapısının kapalı olması, cep telefonun kapalı sizden uzak olması konsantrasyonunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Bir başka etken olan aynı anda birden fazla işle aynı anda meşgul olmaktan kaçının. Müzik dinlerken ders çalışmanın sizi rahatlattığını düşünüyorsanız sözsüz müzikler dinleyebilirsiniz. Televizyon izlerken ödev yapmaktan sıkça yaptığımız hatalardan olabilir. Çalışma esnasında yapabildiğinizi düşünebilirsiniz. Fakat verimlilik değerlendirilmesi yapıldığında olumsuz etkilendiğinizi fark edeceksinizdir. Nereden başlayacağınızı bilmek de oldukça önemlidir. İki farklı dersten yetiştirmek zorunda olduğunuz anlar olabilir. Böyle durumlarda yapılacaklar listesi oluşturarak öncelikle nereden başlayacağınıza hazırlanın. İki işi aynı anda yapmak sizi zaman açısından rahatlatacağını düşünebilirsiniz ama ikisinde verimsiz olmak yerine adım adım ilerlediğinizde daha sağlıklı bir çalışma yapmanız başarınızı artırır.

Konsantrasyon ve başarıyı artıracak bir diğer husus alakasız düşüncelerden ve bahanelerden uzaklaşın. Aslında hepimizin karşılaştığı bir durumdur. Tam ders çalışmaya hazırlanırken aklımızdan sosyal medya da neler olduğuna dair meraklar, mutfaktaki atıştırmalıklar , hayaller aklınızı meşgul edebilir. Kendinize bu fırsatı vermeyin. Bir kahve içtikten sonra başlayayım demek kendinizi yapacağınız iş için en büyük erteleme metodudur. Bunun yerine yapacağınız sorumluluğunuzu küçük parçalara bölün ve ödülü bitişe saklayın.

İstemenin de önemini unutmayın. Keyifle yapacağınız hiçbir şeyden sıkılmazsanız. Ders çalışmak ne kadar keyifli olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse keyif aldığınız şeyler ile dersi bütünleştirin. İngilizce de kelime çalışmak için kendinizin oluşturduğu bir yapbozdan faydalanabilirsiniz. Zorunluluk hissettiğimiz her durumdan kaçarız. Ve sonuna odaklanacak olursak başarmak sizlere en büyük keyfi yaşatacaktır.

Peki hedefimiz belli mi ? Yaptığımız tüm bu çalışmaların sonucunda elde edeceğimiz durumun bizi mutlu edebilmesi için ne istediğimizi bilmek oldukça önemlidir. ‘’ daha iyisi ‘’ , ‘’ en iyisi ‘’ her zaman istediğimiz şeylerdir. Ama ucu açık hedeflerdir. Bu tanımlar kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü en iyisi bizim beklentimiz ile ilgili alakalıdır. Hedefimize göre başarımıza odaklanabiliriz.

Şimdi konsantrasyonunu geliştirmek için bahsettiğimiz bu adımların hangisinden başlayacağınıza karar verin. Kendinizi ve başarınızı ertelemeden bugünden başlayın.

Unutmayın ki başarılı olmak konsantre olabilme sanatıdır…

İPEK YILMAZ

EĞİTİM KOÇU

Beceriler

Gönderildi

16/02/2017