Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları

Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları

Kaygı: Kişinin herhangi bir uyaranla karşı karşıya kaldığında yaşadığı “bedensel, zihinsel ve davranışsal” boyutta meydana gelen değişikliklerdir. Öğrenme süreci, öğrendiğimiz şeyler “potansiyelimizi” oluşturur. Potansiyelin kullanılması ise performanstır. Bazı kişiler performanslarını kullanamazlar. Kişilerin potansiyellerini performansa dönüştüremem nedeni ise kaygıdır. Sınav kaygısı sınavla ilgisi olmayan düşünceleri arttıran, yoğun fiziksel bedensel uyarımlara yol açarak öğrencilerin verimli çalışmasına engel olan, bu nedenle sınav performansını ve okul başarısını olumsuz yönde etkileyen yoğun duygusal uyarımdır. Sınav kaygısı yaşayan öğrencilerde görülen değişiklikler

1- Psikolojik boyut: Öğrenci “hayatımın sonu aileme ne diyeceğim ? Arkadaşlarıma ne diyeceğim? vb.” düşüncelere kapılır. Bu düşünceler ise öğrencinin derslerine olan dikkatini ve konsantrasyonunu bozar.

2- Fizyolojik boyut: Öğrenci sınavlar esnasında terleme, titreme, üşüme, gözlerde bulanıklık, net görememe, mide bulantısı, boşaltım sisteminde problemler, sinirlilik, kalp atışlarında hızlanma, nefes alma güçlüğü vb. türünde fizyolojik(bedensel) problemler yaşar. Yapılan araştırmalara göre aşırı düzeyde bir kaygı öğrenmeyi olumsuz yönde etkilediği gibi çok düşük seviyedeki kaygıda öğrenmeyi güçleştirmektedir. Normal düzeyde bir kaygıya sahip olanız ise öğrenmenizi olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü normal kaygı, normal düzeyde yaşanırsa istek ve motivasyonu arttırır. Demek ki kaygının hem yıkıcı hem de yapıcı bir yönü bulunmaktadır. Yapmanız gereken; kaygınızı tamamı ile kaldırmak değil, çalışmalarınızı ve başarınızı olumsuz yönde etkileyen kısmını kaldırmaktadır. Sınav kaygısı ile nasıl başa çıkabiliriz? Çalışmanız gereken derslerin fazlalığı, sınav zamanının yaklaşması nasıl bir ders çalışma programı izleyeceğini bilememe, sınava kadar çalışmalarınızı yetiştirememe korkusu sizin üzerinizde büyük bir yük ve yine çok büyük kaygılara sebep olabilir. Elbette, öğrenme bir miktar kaygıyla ortaya çıkabilecek bir süreç ve durumdur. Ancak yapılan araştırmalar aşırı kaygı düzeyinin öğrenmeyi güçleştirdiğini göstermektedir. Ve bu aşırı kaygı sınavda soruları kavrayamama, okunan konuların hatırlanmaması veya düşünememe gibi sonuçlara götürebilir. Peki bu kaygının nasıl üstesinden gelinir? Sınav kaygısıyla başa çıkma yolları: Sınav kaygısıyla başa çıkmak bedensel, zihinsel ve davranış düzeyindeki bir takım düzenleme ve çabaları gerektirir. Bunlardan önemli olan bazı kategorileri şu şekilde sıralayabiliriz.

• Deşarj yollarını bulun Olumsuz duygu ve aşırı heyecanın yarattığı ruh halinden kurtulmak için içinizdeki sizi yıpratıcı enerjiyi boşaltmanız işe yarayabilir. Örneğin dışarı çıkıp yürüyüş yapmak, spor yapmak üzüntü ve kaygıları bir kağıda yazmak veya kendinize çok yakın hissettiğiniz bir kişi ile konuşmak ılık bir duş almak ile bu gerginlik atılabilir.

• Nefes alma ve kas gevşetme egzersizleri gergin zamanlarda bir koltuğa veya bir iskemleye oturarak vücudunuzu dik tutun. Derince nefes alıp gergin nefesinizi bir süre tutup, sonra birden bırakın. Bu egzersizi vücudunuzun diğer kaslarını gerip, bir süre gergin tuttuktan sonra birden bırakmak şeklinde uygulayabilirsiniz.

• Başka bir işe yönelmek kaygı durumunu unutup bir başka işle uğraşmanız, size biraz nefes alma imkanı verip, problemi daha mantıklı çözümleme yollarını düşünme süresi sağlayacaktır. Örneğin bu gibi durumlarda sinemaya gidebilir, hoşlandığınız bir romanı, bir şarkıyı veya filmi izleyebilirsiniz. • Kaygı durumunu yaratan kaynağı bulun kaygının hangi olay ve şartlardan kaynaklandığını bulursanız, kendinizi rahatlatacak en akılcı yolu bulma imkanınız da artacaktır.

• Kaygı ve heyecanın insan tabiatının bir parçası olarak normal olduğunu kabul edin Her insan üzülür, endişelenir, kaygı ve gerginlikler duyabilir. Sizlerin de sınav kaygısı taşımanız, endişelerinizin olması gayet doğaldır.

• Kendinizi tanıyın kendi durumunuzu, ilgilerinizi, niteliklerinizi, eksikliklerinizi bildiğiniz takdirde, kendinizi her türlü sonuca hazırlayabilirsiniz. Ne istediğinizi ve bu konuda neler yapabileceğinizi bilmek, sizin kendinize olan güveninizi de büyük ölçüde arttıracaktır.

• Kendinize dinlenme ve eğlenme hakkı tanıyın kendinizi sadece derslere kapatmak, psikolojik yorgunluk ve bıkkınlık yaratacaktır. İyi bir bedensel ve ruhsal dinlenme, size yeni çalışma ve enerjisi getirecektir. Sosyal faaliyetlere de ölçülü bir şekilde katılmanız sizde aynı olumlu etkiyi yaratacaktır. ÖZETLE: Sınav için olumlu düşünün. Çünkü başarı önce düşüncelerde başlar. Zihniniz olumlu düşündükçe sınavlarda göstereceğiniz performansta artacaktır. Bu sınavda başarılı olmanız sizin tek ve son amacınız ve seçeneğiniz olmadığını ilk önce kendinize kabul ettirin.

Daha önceki başarısızlıklarınızda başarısız olmanızın sebeplerini araştırın ve onları telafi etmeye çalışın. Aynı sebebin yeni bir başarısızlığa yol açmamasını sağlayın. İstediğiniz bir tercih olduğunu ve zorunluluk olmadığını unutmayın. Sınavda kazanabilmenin bir ölüm-kalım meselesi olmadığını unutmayın.

Beceriler

Gönderildi

20/03/2017