Zamanı Etkin Kullanma

Zamanı Etkin Kullanma

Zamanı etkin kullanma bireylerin her türlü girişimleri için önemlidir. Zaman biriktirilemeyen, durdurulamayan bir süreçtir. Her birey eşit zaman dilimine sahiptir. Bazılarımız zamanı eşit kullanır, bazılarımız zamanın yetmediğinden yakınırız. Bunun nedeni kendimize sağladığımız programın düzenli olmasından kaynaklanır.

Zamanı belirli aralıklara bölerek, günlük olarak yapacaklarımızı belirleyerek zamanımızı etkin kullanmaya başlayabiliriz. Amaçlarımızı, sorumluluklarımızı, sosyal yaşamımızı bir arada yürüterek bu olguyu planlayabiliriz. Kararsızlık yaşarsak, mükemmelliyetçi olursak kendimize güvenmez, yüksek kaygı duyarsak erteleme davranışı ile zamanımızı doğru kullanamayız.

Zamanımızı etkin kullanmak için; öncelikle hedeflerimizi belirlemeliyiz. Belirlediğimiz hedefler doğrultusunda günlük, haftalık, aylık programlar yapılması en önemli unsurdur. Bu programların uygulanması için öncelikle kararlı olmak gereklidir.

En aktif zaman dilimi de bizi zorlayan ders veya görevler yapılmalıdır. Başarılı olduğumuzu hissettiğimiz veya düşündüğümüz konuları öncelikli olarak çalışmalı, başarımızla birlikte motivasyonumuzun da yükseleceğinden diğer ders veya görevlerde daha verimli oluruz. Ertelediğimiz görevleri boş zaman diye nitelendirdiğimiz zaman dilimine dahil ederek tamamlamalıyız. Görevlerimizi yapmakla birlikte zihnimizin de yorulduğunu bilmeliyiz. Değişik zihinsel faaliyetlerde bulunarak beyni dinlendirmeliyiz. Her faaliyet değiştiğinde, beyin merkezi üzerindeki yük hafifleyerek, beyin aktif hale gelecektir.

Bu yüzden etkin zaman kullanımının, bedensel ve zihinsel olarak da önemi bilinerek bu konuda kararlı ve istekli olunarak belirlenen programlamaları hayatımızın merkezi konumu haline getirmeliyiz.

Her işin başı zamanlamadır. Bir işin ne zaman yapılacağı, nasıl yapılacağı kadar önemlidir. -Arnold H. Glassow

Aylin BAKAN
Eğitim Koçu

Beceriler

Gönderildi

16/02/2017