23-24 Kasım’da yapılacak TEOG sınavında Türkçe’yle ilgili konuların çokluğu öğrencileri zorlayabilir. Uzmanlar sınava bir ay kala bol bol kitap okumayı öneriyor

8’inci sınıfların iyi bir liseye girmek için yarışacağı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarının ilki beş gün sonra yapılacak. 23-24 Kasım’da gerçekleştirilecek sınavda öğrencilerin sorumlu olacağı konular Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu tarafından yayınlandı. Türkçe ile ilgili konulara yönelik kavramların çokluğu bu yıl öğrencileri zorlayabilir. Uzmanlar, bu süre içinde öğrencilerin bol bol kitap okuması gerektiğini belirterek, “Türkçe ve Matematik derslerinde başarılı olan dili ve matematiksel kavramları kullanma becerileri gelişmiş öğrencilerin tüm derslerde başarılı olma ihtimali oldukça yüksek” dedi. Oğuz Kaan Koleji Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz “Öncelikle MEB Talim ve Terbiye Kurulu’nun sayfasından sınavda sorumlu olunan ünite, konu ve kazanımları gösteren tabloların incelenip sınava bu kazanımları bilerek çalışılması gerekiyor” diye konuştu.

EKSİKLERİ TAMAMLAYIN

Bilgi eksiklerinin geçmiş yıllardaki kitaplardan tamamlanabileceğini belirten Yılmaz “Sayısal işlem gerektiren derslerde başarı için derse katılmak, sınıfta çözülen tüm soruların çözümünü deftere kaydetmek ve işlemleri yapmaya özel önem vermek gerekiyor. Günün tekrarı ve ödevleri günü gününe yapmak öğrenilen bilgileri geliştirmek için farklı kaynaklardan soru çözmek sınava hazırlanmanın olmazsa olmazlarıdır” dedi.

HER SINAV 20 SORU

Öğrenciler 1’inci TEOG’da ilk gün Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, ikinci gün de Fen Bilimleri, İnkılap Tarihi ve Yabancı Dil sınavlarına girecek. 20 sorudan oluşan her sınavın süresi 40 dakika olacak. Mazeret sınavları 10-11 Aralık tarihlerinde yapılacak. 2’nci dönem TEOG sınavları ise 27-28 Nisan 2017’de gerçekleştirilecek.